Chłodzenie ewaporacyjne - chłodzenie wyparne

CHŁODZENIE EWAPORACYJNE

Z 1 kW energii otrzymujemy 33 kW chłodu

EER 33 ( przy temperaturze powietrza 30oC, wilgotności względnej 40% )

chłodzenie ewaporacyjne

Chłodzenie ewaporacyjne, inaczej chłodzenie wyparne lub chłodzenie adiabatyczne -  jest procesem chłodzenia poprzez odparowanie wody. Jest to proces nie zmieniający całkowitej energii powietrza (adiabatyczny) i polega na konwersji energii jawnej (temperatura) powietrza na energię utajoną (wilgotność).

 

 

 

 

Chłodzenie adiabatyczne jest to jeden z najtańszych sposobów chłodzenia i wentylacji na świecie. 1 kW energii elektrycznej  można schłodzić  150-250 m2. Koszt chłodzenia adiabatycznego, klimatyzacją ewaporacyjną to tylko ok. 15 % w porównaniu z kosztem chłodzenia  klimatyzacją sprężarkową.   

                                                                                                                Tabela wydajności chłodzenia ewaporacyjnego


chłodzenie wyparne Klimatyzatory ewaporacyjne pracują na otwartym obiegu powietrza, czyli jest możliwość dostarczenia 100 % czystego świeżego powietrza z zewnątrz do chłodzonego pomieszczenia. Bramy, okna, drzwi mogą być otwarte. Zaletami chłodzenia adiabatycznego są niskie koszty instalacji, nie ma potrzeby instalowania długich kanałów wentylacyjnych                        

 

Urządzenia  można instalować  na dachu, na bocznej ścianie, obok obiektu, ewentualnie wewnątrz chłodzonych pomieszczeń. Kolejną zaletą takiego rozwiązania są również niskie koszty serwisowania, niskie koszty eksploatacji, mała  emisja dwutlenku węgla ( CO2) w  porównaniu z tradycyjną klimatyzacją. Warto również wspomniećo tym, że chłodzenie wyparne nie wysusza powietrza.

 

chłodzenie ewaporacyjne chłodzenie wyparne chłodzenie adiabatyczne

 

 

« Powrót

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź