Technologia

Co to jest chłodzenie ewaporacyjne

Chłodzenie ewaporacyjne zwane wyparnym, jest to proces chłodzenia polegający na odparowaniu wody. Jest to wymiana ciepła pomiędzy wodą i przepływającym powietrzem, podczas której następuje odparowanie wody. Ciepło potrzebne do odparowania wody jest odbierane od przepływającego powietrza, dzięki czemu obniża się jego temperatura i wzrasta zawartość wilgoci. Ciepło jawne pochodzące z powietrza zostaje zamienione na ciepło utajone w odparowanej wodzie. Powietrze opuszczające urządzenie charakteryzuje się temperaturą niższą od powietrza zasysanego nawet o kilkanaście °C, i zwiększoną zawartością wilgoci, co jest wyraźnie odczuwane jako chłodzenie.

 

 

 

 

 

Przykładem może być, np. to jak w gorący dzień nawilżymy ciało nawet ciepłym mokrym ręcznikiem, wówczas mimo wysokiej temperatury odczuwamy na ciele przyjemny chłód. Podobne zjawisko już stosowano w starożytności nawilżając wodą w przejściach tkaniny, a przechodzące przez nie gorące powietrze odparowywało wodę i obniżało temperaturę.

 

 

 

 

 

 

 

Tabela przedstawiająca w chłodzeniu ewaporacyjnym ( wyparnym ) wyniki zamiany wysokiej temperatury powietrza przy określonych jego wilgotnościach. Im bardziej gorąco i sucho, to wydajność chodzenia ewaporacyjnego wyższa.

 

Wykres Molliera przedstawiający przemianę energii jawnej na utajoną

Chłodzenie ewaporacyjne ( adiabatyczne ) ze względu na rodzaj stosowanych urządzeń możemy podzielić na chłodzenie bezpośrednie i chłodzenie pośrednie.

« Powrót

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź